צרו קשר עוד היום

מסייע טיפולי באמצעות בעלי חיים

ילדים, מבוגרים וזקנים רבים בישראל סובלים ממוגבלויות שונות ביכולותיהם הפיזיות, קוגניטיביות או פסיכו-סוציאליות. אוכלוסיות רבות נעזרות בתהליכי הטיפול באמצעות בעלי חיים - החל מילדים ומבוגרים בעלי בעיות נפשיות, רגשיות או התנהגותיות הכוללות בעיות קשב וריכוז, דיסלקציה, מתח, שילוב חברתי ועוד, ועד בעלי נכויות פיזיות, נוער בסיכון או עבריין, נפגעי סמים וחולים סופניים.

המסייע/ת הטיפולי משתמש בהתערבות פעילה של חיות מחמד שונות אשר הופכות לחלק אינטגרלי מן תהליך השיקום, ריפוי והחינוך. בעלי החיים התגלו כאמצעי אשר עוזר לאנשים מכל הגילאים להיפתח ולחוות חוויות חדשות ומרפאות היוצרות אווירה חיובית ומרגשת עבור בני אדם אשר לאורך השנים פיתחו חרדות וחומות מהעולם החיצון. סוגי בעלי החיים אשר מסייעים בטיפול הם מגוונים ומיוחדים, החל מכלבים וחתולים ועד ארנבונים וחמוס. המסייע/ת הטיפולי לומד כיצד לאבחן את הצרכים של האוכלוסייה המטופלת ולהתאים את סוג הטיפול הרלוונטי ובעל החיים המתאים.

גורמים מקצועיים טוענים שהיכולת של בעלי החיים לקבל ולאהוב מבלי לשפוט ולבקר גם את מי ששונה בחברה האנושית הוא היתרון הגדול הטמון בטיפול בבעלי החיים - בני אוכלוסיות שונות אשר לאורך השנים חשו דחויים ומנודים לפתע חשים אהודים ואהובים ללא הגבלה וסייג. יתרון נוסף הטמון בטיפול באמצעות בעלי חיים הוא היכולת לקבל פידבק מיידי מהיצור החי עימו עובדים, בעלי חיים מביעים באופן ישיר ומוחלט את תחושותיהם - האם המגע נעים להם, האם כואב או לא נוח להם. הפידבק הישיר עוזר לבעלי המוגבלויות להבין את העולם הסובב אותם וליצור ערוץ תקשורת תוך פיתוח תחושת אחריות ומסוגלות.

בשנים האחרונות התבסס תחום הטיפול בעזרת בע"ח כתחום מוביל בעולם הטיפול והחינוך בזכות ההכרה הרשמית של משרד הבריאות והחינוך ביתרונות של טיפול ושיקום באמצעות בעלי חיים בשיפור מצבם הגופני או הנפשי של אוכלוסיות רבות הסובלות ממוגבלויות במישור הפיזי, רגשי והחברתי.

רקע מרחיב על הקורס

קורס מסייע/ת טיפולי מכשיר אנשי מקצוע מתחום החינוך והטיפול לבנות תהליך שיקום באמצעות התערבויות טיפוליות בעזרת בעלי החיים בקרב אוכלוסיות שונות. הקורס מקנה ידע תיאורטי ומעשי אשר חיוני על מנת להכיר את אוכלוסיות היעד השונות הזקוקות לתהליך הטיפול. כמו כן הקורס מכין את המסייע/ת הטיפולי לאיבחון סוג ההתערבות הטיפולית הנדרשת במקרים שונים.

הקורס כולל שיעורים תיאורטיים ,התנסות חוויתית ויישום מקצועי- מעשי ומעניק לתלמידים הכרה של מושגים בסיסיים בפסיכולוגיה, זואלוגיה, וטרינריה, הכרת החיה והתאמתה ככלי טיפולי, פסיכופתולוגיה, פסיכותרפיה, גידול בע"ח ורווחתם, התנהגות בע"ח, איפיונים פסיכולוגיים של בע"ח, פיתוח מיומנויות אישיות כמטפל ועוד.

הקורס חיוני עבור מורים בחינוך מיוחד, בעלי מקצועות טיפוליים, פסיכולוגיים, עובדים סוציאלים, בעלי מקצועות פארא-וטרינרים ופארא-רפואיים אשר מעוניינים לעסוק בתחום הטיפול באמצעות בעלי-חיים. מסיימי הקורס יכולים להשתלב בבתי ספר, גני ילדים, חוות טיפוליות, מוסדות נוער, חינוך וקהילה, קליניקות של מרכזים לאבחון וטיפול בכל רחבי הארץ, עמותות והוסטלים טיפוליים ואף לפתוח גם קליניקה פרטית.

מבנה הקורס

קורס המסייע הטיפולי מורכב כך שהוא משלב בין ידע עיוני-תיאורטי לבין פרקטיקת הטיפול. הקורס בנוי בצורה הדרגתית הנעה בין מושגים בסיסיים בתחום הטיפול כגון פרקים נבחרים בפסיכולוגיה לבין כלל הידע הנדרש למסייע/ת הטיפולי על מנת להבין את האוכלוסיות המיוחדות וצורכיהן ואת סוגי ההתערבויות הטיפוליות ודרכי הטיפול השונות.

בין תכני הקורס ניתן למצוא פרקים נבחרים בפסיכולוגיה הכוללים מושגי יסוד בפסיכולוגיה ופסיכופתלוגיה, הכרת אוכלוסיות עם צרכים מיוחדים, גישות מרכזיות בפסיכותרפיה ועוד. כמו כן הקורס מרחיב אודות תחום הזואו וטרינריה ומלמד את המסייע/ת הטיפולי אודות התנהגות בעלי חיים, זואולוגיה, וטרינריה ועוד.

מטרות הקורס

קורס המסייע/ת הטיפולי נועד על מנת להכשיר כוח אדם מקצועי, מיומן ומשכיל אשר יכול לטפל בבני אדם בעזרת בעלי חיים וליצור עבור אוכלוסיות שונות תהליך טיפולי המסייע בשיקום וריפוי רגשי וחינוכי.

הקורס מיועד על מנת להעניק לגורמים מקצועיים מתחום החינוך והטיפול כלים וידע רלוונטי על מנת להשתלב בתחום הטיפול באמצעות בע"ח - כולל הכרת האוכלוסיות המיוחדות, הכרת מגוון של בע"ח לצרכים טיפוליים, גידול ואחזקה של חיות מחמד, אילוף, החתמה והתאמה של בעלי החיים לצרכים טיפוליים ולמטופלים ועוד.

מטרתנו היא כי בסוף הקורס התלמידים יכירו את פרקטיקת החינוך-טיפול של שילוב בעלי חיים בעבודה החינוכית, העקרונות התאורטיים של ההתערבויות הדידקטיות והטיפוליות-רגשיות, מתודות של דרכי התערבות בעזרת בעלי חיים.

העתיד שלך מתחיל כאן!

השאר פרטים לקביעת פגישת ייעוץ חינם